Kas ir ēteriskās eļļas?
Ja kādreiz esat sajūsminājie par rožu smaržu , jūs esat izbaudījis aromātisko ēterisko eļļu īpašibas. Šie dabiskās izcelsmes gaistošie aromātiskie savienojumi ļoti sīku eļļas pilienu veidā atrodas augu lapās, sēklās,mizā, ziedos, stubjājos, saknēs un citās augu daļās. Tie var būt gan skaisti gan apveltīti ar spēcīgu smaržu. Ēteriskā eļļa piešķir augiem raksturīgo aromātu un aizsargā tos.Tā ir auga imūnā sistēma , kas "ieskauj "to , veidojot barjeru , kas aizsargā augu no izžūšanas iun kaitīgiem mikroorganismiem. Papildus to raksturīgajām īpašībām , ēteriskās eļļas jau izsenis ir lietotas pārtikas pagatavošanā, skaitumkopšanā un veselības aprūpe.
Ēteriskās eļļas ir daudzkomponentu organiski savienokjumi , ko izdala ēterisko eļļu augi , vienkāršāk - šķidrumos materializēts aromāts.
Visām eļļām piemīt baktericīdas, spazmolītiskas, pretiekaisuma īpašības, tās aktīvi saglabā ādas un matu skaistumu, atjauno ādas un organisma pašregulācijas mehānismu.
Attīra un neitralizē. Ēterisko eļļu sastāvdaļām ir hormoniem līdzīga struktūra, kas ļauj tām ietekmēt un regulēt procesus ādā un organismā.
Mēs un aromterapija
Ēteriskās eļļas cilvēks izvēlas, lai novērstu kādu emocionālu traucējumu.
Emocionālā spriedze, kurai esam pakļauti, rada nopietnas sekas. Sirds un asinsspiediena problēmas, visbiežāk rodas stresa rezultātā, ko savukārt rada, piemēram, satiksmes sastrēgumi vai arī spriedze darbā. Arī daudzas citas ikdienas nebūšanas, kuras daži cilvēki, šķiet, nespēj uzņemt mierīgi, rada stresu.
Ir zināms ka arī cilvēka garīgais stāvoklis spēj ietekmēt fizisko veselību. Daudzu mūsdienu slimību cēloņiem ir psihosomatiska izcelsme, jo prāts ir cilvēka esības vissvarīgākā daļa. Taču tas ir kaut kas tāds , ko nevar aptaustīt un aplūkot ar rentgena palīdzību. Prāts atbild par cilvēka jūtām: mīlestība, naids, augstsirdība, savtīgums, dusmas, bailes, apmulsums, neapmierinātība- to komponentu saraksts, kuri ietekmē cilvēka prātu, ir ļoti garš.
Kad prāts ir mierīgs, mēs izjūtam pozitīvas emocijas- mīlestību, apmierinātību, nesavtību, augstsirdību- tad arī organisms ir vesels. Savukārt, kad dominē tādas emocijas kā dusmas, bailes, greizsirdība, savtība un depresija, mūsu veselības stāvoklis tiek ietekmēts negatīvi. Šajā gadījumā organisms automātiski izstrādā hormonus, lai pārvarētu negatīvās izjūtas un iespējami ātrāk atgrieztos pie pozitīvajām emocijām.
Tomēr iespējams sev palīdzēt arī citādā veidā-proti,izmantojot ēteriskās eļļas.
Visbiežāk cilvēks nogaida, līdz parādās slimības simptomi, un tikai tad meklē mediķu palīdzību. Tomēr jāapzinās, ka saslimšanas novēršana vienmēr bijusi un būs daudz labāka nekā ārstēšana.